„Câinii” visează frumos după Sepsi – Dinamo 1-1. Doi fotbaliști ai lui Kopic speră să ajungă la echipele naționale: „Îmi doresc asta”

Redactor:
Alex Oroianu
„Câinii” visează frumos după Sepsi - Dinamo 1-1. Doi fotbaliști ai lui Kopic speră să ajungă la echipele naționale: „Îmi doresc asta”
  • Publicat:
  • Actualizat:

Sepsi Sfântu Gheorghe – Dinamo București s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. Partida a fost una spectaculoasă, iar rezultatul final al meciului de la Sfântu Gheorghe este echitabil pentru ambele formații. Fotbaliștii lui Dinamo sunt încrezători după meciul cu Sepsi.

Gruparea din Ștefan cel Mare a fost condusă de Sepsi din minutul 29, atunci când Florin Ștefan a deschis scorul. Prestația din a doua repriză a echipei dinamoviste a fost diametral opusă, iar rezultatul a fost meritat.

„Sper să revin la echipa națională, asta îmi doresc”

Dinamo leagă rezultatele bune în campionat, iar jucătorii lui Zeljko Kopic privesc viitorul cu încredere. Printre ei se numără și Raul Opruț, revenit în România sub formă de împrumut, de la Kortrijk. Fostul fotbalist al celor de la FC Hermannstadt a declarat că își dorește să revină în angrenajul echipei naționale odată cu transferul la Dinamo.

„Nu știu dacă putem ajunge în play-off, trebuie să adunăm puncte meci de meci și să practicăm un fotbal bun, modern. Până acum am făcut lucruri bune, suporterii apreciază și sunt lângă noi. Cel mai important e să-i facem fericiți pe ei. Sepsi a jucat mai bine în prima repriză, dar am avut determinare și atitudine în a doua repriză. Sper să revin la echipa națională, asta îmi doresc, trebuie să îmi fac treaba cât mai bine și să ajut echipa”, a declarat Raul Opruț, pentru DigiSport.

Petru Neagu, eroul lui Dinamo în meciul cu Sepsi, vrea să joace la națională

Decisiv în meciul de astăzi a fost internaționalul moldovean al lui Dinamo, Petru Neagu, care, introdus în minutul 72 pe teren, a reușit să marcheze la numai două minute petrecute pe teren. Neagu a adus un punct mare echipei sale, iar aspirațiile sale sunt mari, deoarece Neagu își dorește să reprezinte prima reprezentativă a Republicii Moldova.

„Golul de debut este mereu ceva special. Am simțit că a lăsat mingea și am finalizat. Nu aveam nevoie neapărat de gol, ci de minute și încredere în mine. Și golul e important pentru moralul meu. Nu mi s-a zis că puteam să intru. Eu eram gata, am încercat să mă folosesc de minutele acordate și azi mi-a ieșit. Am avut un start dificil cu CFR, ne-am recuperat și azi am luat un punct aici, după un meci extrem de dificil. Avem un colectiv bun, suntem uniți și avem încredere că putem face un sezon bun. Eu nu am un obiectiv personal, îmi doresc să joc, să înscriu și să ajung la echipa națională”, a spus Petru Neagu, pentru DigiSport.

„Cred că un punct este echitabil. Eu încerc să îmi fac datoria atunci când intru pe teren. Fără concurență nu există evoluție. Eu sunt deschis concurenței și voi fi disponibil când e nevoie de mine în teren.”, a declarat și Ahmed Bani, jucător introdus în a doua repriză în meciul cu Sepsi, în minutul 62, care a oferit pasa de gol pentru Petru Neagu, în minutul 74.